(44) הטור של אייל עמית: גרין ווש

מספר הצפיות בטור:7648

לטורים קודמים | לעמוד הראשי | הרשם כחבר!| למוזה הוצאה לאור | לספרים של אייל

קחו אוטובוס. צבעו אותו בשחור. שימו לידו אוטובוס נוסף רק שהפעם צבוע כולו בירוק. תשאלו כל בן אדם ברחוב – יגידו לכם כולם שהאוטובוס הירוק מזהם פחות.

באותו אופן קחו סוללה. בטריה פשוטה ששמים בפנס. צבעו אחת בצהוב והניחו לידה אחת ירוקה. מי לדעתכם ידידותית יותר לסביבה?

עכשיו, עשו סיבוב בסופר ליד הבית. בדקו מוצר מוצר. כמה מהם עושים שימוש בצבע הירוק בעטיפה ובלוגו של המוצר? כמה מהם עושים שימוש במילים "ידידותיים לסביבה", "טבעיים", "בריאים", "ירוקים" ו"אקולוגיים"? ועל כמה מהם יופיע תצלום או ציור של נוף, שדה, עץ, יער, חקלאים, פרות, טרקטור, בעלי חיים, פרחים, פירות ושלא לדבר על "סיפורים משפחתיים" המוסיפים לדימוי האותנטי וה"ירוק" של המוצר. עכשיו כנסו לבית מרקחת, לסופר פארם, לקניון, לתחנת הדלק, אפילו לרשת ההמבורגר הגדולות… התמונה לא תהיה שונה. כולם יודעים את עבודתם נאמנה. כולם "ידידותיים לסביבה", "טבעיים", "בריאים", "ירוקים" ו"אקולוגיים" יותר מתמיד.

לפעמים הדימוי הירוק הוא רק העמדת פנים. חברות רבות מודעות היטב לערך הכלכלי האדיר של התחפושת הירוקה ותחת מסווה ירוק (greenwash) הן ממשיכות לזהם ללא הכרה. חברות, תאגידים, ארגונים, מוסדות, עיריות ואפילו ממשלות הפנימו זאת מזמן. חלקם עושים מאמץ אמיתי לאמץ את אותה אג'נדה ירוקה, השאר רק מטייחים ועושים שימוש ציני בתחפושת "ירוקה".

thumb_1869
שימו לב מה כתוב: "ביו תות – תות של בריאות. תות שדה הגדל תוך שימוש באמצעיים ביולוגיים טבעיים." נסו לזכור את המשפט הזה.

אין ספק, המודעות היום לאיכות סביבה גבוהה מאי פעם. כל כך גבוהה שאם רושמים לנו על שלט ענק את המילים "ביו-תות" ומתחת אפילו מוסיפים תמונה קטנה של דבורה נחמדה, אנחנו משוכנעים שמדובר בתות הכי בריא שיש. איך לא? הרי כתוב "ביו"! ביו זה חייב להיות טוב. כל אחד יודע ש"ביו" זה מלשון "ביולוגי". תות ביולוגי, הדברה ביולוגית – מה יכול להיות יותר טוב מזה?

מדי שנה, בגיל ששון וחדווה, קילוגרמים של ביו-תותים עשו דרכם אל קיבתי. מסביב לביתנו בהוד השרון, פזורים היו שדות ביו-תותים אינסופיים כאלה. שדות על גבי שדות, חממות על גבי חממות ובתוך כל חממה קופאי תאילנדי ללא קופה רושמת, שלא מפסיק להעמיס תותים לנהגים העוצרים בצד הדרך.

"תגיד, מה זה בדיוק ביו-תות?" שאלתי יום אחד את התאילנדי שדיבר עברית יותר טוב ממני.

"הדברה ביולוגית!" הוא ענה בחיוך, בדיוק כפי שלימדו אותו להגיד ושאל מיד כמה קילו אני רוצה.

"אז מה זה?" שלפתי את המצלמה והראתי לו על המסך תמונות של חבריו המרססים בחמש וחצי בבוקר את האמא של התותים. החיוך המתוק של התאילנדי נמחק ובמקומו הופיע צליל חיוג סלולרי לחוץ ועצבני לבעל הבית שלו. לא עברה דקה ומרצדס שחורה בלמה לידי בחרקה שאין להתבלבל בה.

"מה הבעיה?" שאל אותי הגבר החסון שירד מההגה, מנסה רק להבין מי אני ומטעם מי נשלחתי.

"אין שום בעיה, אני רק מנסה להבין מדוע אתם רושמים פה בשלט הדברה ביולוגית ובעצם מרססים מוקדם בבוקר את כל השדות עם כימיקלים."

"מה זאת אומרת??? כי זה ביו-תות!!!" ענה לי בעל הבית – אותו חקלאי עם המרצדס שכבר שכח מזמן את ריח האדמה. "בביו-תות עושים הדברה משולבת. גם ביולוגית וגם כימית. יש לי אישורים של משרד הבריאות. הכל לפי תקן, אני יכול להראות לך אם אתה רוצה."

"אז למה זה לא כתוב בשום מקום. בשלט כתוב הדברה ביולוגית. למה אתם קוראים לזה ביו-תות? למה אתם לא קוראים לזה ביו-כימו-תות?"

כאילו שאני לא יודע. הרי זה ברור ש"ביו-תות" לבדו נשמע הרבה יותר טוב. ומה שנשמע הרבה יותר טוב, מוכר הרבה יותר טוב. מי היה קונה "כימו-תות"? כאילו שהחקלאי לא יודע את זה.

"אנא ערף, ככה קוראים לזה. מה אתה רוצה ממני, זה לא אני המצאתי את השם הזה. מי שלח אותך? מאיפה אתה בכלל?"

"אני מפה ואף אחד לא שלח אותי. סתם רציתי להבין מה אתם מוכרים ומה אני מכניס לפה שלי."

כשהבין החקלאי שאני לא עיתונאי ולא תחקירן מהטלוויזיה, אלא סתם צרכן עלוב וחטטן, דפק פרסה מבלי אפילו להגיד שלום, פשוט נכנס למרצדס שלו ונעלם. התאילנדי המשיך להעמיס תותים לעוברים ולשבים. לא סתם תותים. ביו-תותים! תותים בהדברה ביולוגית, עלאק!

KEY80036_1

סמל ה"ביו-תות" עם הדבורה הנחמדה מופיע ממש מעל המילים "הדברה ביולוגית". את ה"הדברה הכימית" שכחו לציין. מעניין למה?

 

KEY80031_1

מתחם 200 הוד השרון. אמפריית תותים!

Untitled_1

צולם בחמש וחצי בבוקר. חלילה, שאיש לא יראה את ה"הדברה הביולוגית" הסודית. השדות והשלטים המצולמים כאן קיימים עד עצם היום הזה. התאילנדים גם.

בתאבון!

לטורים קודמים | לעמוד הראשי | הרשם כחבר!| למוזה הוצאה לאור | לספרים של אייל

Comments

מספר התגובות

Powered by Facebook Comments

תגים: ,

30 תגובות לפוסט "(44) הטור של אייל עמית: גרין ווש"

 1. מאת אבונילי:

  איל יקירי,
  הידד על הטור הירוק. זה הזכיר לי את הסיפור (שכל קשר בינו לטור הינו מקרי בהחלט) על הילד ששואל את אביב, בלכתם לטייל באחו:
  – אבא, מהפ הפירות על העץ שלפנינו?
  – אלה שזיפים סגולים, בן, השיב האב.
  – אז למה הם אדומים? הקשה ושאל הבן
  – כי הם עוד ירוקים! השיב האב נחרצות… :)
  דער קיצער — הקונוטציות מהצבע הן פרי שטיפות המוח האין-סופיות אותן אנו עוברים מזריחה עד שקיה , מדי יום, 365 ימים בשנה. וכך יש לנו מצב רוח כחול, דגל כתום, מפלגה אדומה ו…מזון ירוק.
  בהזדמנות זו שנה טובה ומאושרת לך ולמשפחתך החמודה ולכל חובבי קולמוסך המושחז הקוראים בשקיקה את הטור השבועי….

 2. מאת אבונילי:

  תיקון טעות : הילד שואל את אביו ולא את אביב או את הסתיו או את הקיץ, וגם לא את החורף….
  שנה טובה (-) הנ"ל

 3. אחי, דפקת תחקיר! סחתיין!

 4. מאת גל:

  תודה על התזכורת

 5. מאת אלעד:

  אחוני,
  סחתיין על הביו- טורבו טור,
  אחד מהטורים החשובים לדעתי.

  גם פה בצפון הירוק, הכל נראה אורגני, החיים הם באמת אורגנים פה, אבל האוכל? קצת פחות.
  סחתיין על ההשכמה המוקדמת לצילום בחמש בבוקר.
  שתהיה חתימה טובה הא…
  לכולכם.

 6. מאת מורן:

  וואווווו
  אז איזה תות כן כדאי לקנות החורף??? ואני חשבתי שאני לפחות בתותים משקיעה ונותנת לבנות שלי משהו קצת יותר טוב… שערוריה…
  יאללה איתך איילי…. אולי נשדך אותך למיקי רוזנטל או ל… שכחתי את השם שלה, אלה מהתחקירים, תפור עליך הג'וב הזה….
  אוף, באסה על הבוקר..
  טוב נו, לא כל כך… סתם מבאס כל העבודה בעיניים הזה…חבל שכל התרבות שלנו מושתתת על שקרים, טיוחים ואיך לעשות כסף קל ןמהיר….
  אך אני אמשיך לקוות לעולם טוב יותר וירוק יותר, אפילו הבנייה החדשה בכרכור בשכונה הזאת של הבניינים מתהדרים ב"בנייה ירוקה" אתה לא מאמין למה הם מתכוונים… שיש מתקן לאופניים למטה.. שיש הכנה למאווררי תיקרה – יעני להשתמש פחות במזגנים. שיש בידוד בחלונות, שיש בלוקים של 26… בקיצור, רק אומרים ירוק וזה נישמע יותר מפתה, לא ככה?!??!?!
  יום מהמם לך ולכל קוראי הבלוג שלך….
  גמר חתימה טובה…

 7. מאת נירית:

  אללה איסטור אייל. באמת שלא ידעתי את זה. נשבעת לך, הייתי בטוחה שביו-תות זה תות אורגני. כבר אי אפשר להאמין היום לאף אחד. מפחיד הגרין ווש הזה. אני לא רוצה לחשוב כמה גרין וושים כאלה יש סביבנו ואנחנו אפילו לא יודעים.

 8. מאת בינה:

  כל סיפור הביו הוא די מטופש, כי לבד מתותים, שאין להם קליפה והם ממש מסוכנים לאכילה אחרי ריסוס, אפשר הכל לקלף ולאכול ולא צריך לשלם פי שתים רק בגלל הצבע הירוק של הניילון. מה זה ביצים ביולוגיות? אני מבינה שיש עוף בלתי מוזרק, שהרי מזריקים לעופות כל מיני חולירות, שאנחנו אחר כך אוכלים. אז לא לאכול את הראש, כי לשם מזריקים. כדאי לדעת שיש ריסוסים שהרעל שלהם נמוג אחרי שלושה ימים ויש כאלה שרק אחרי 21 יום! אין ריסוס שנמוג באותו יום. לרחוץ כל ירק, לקלוף, גם עגבניות ובשביל הצבע צריך רק לצבוט את הלחיים ולקוות לגמר חתימה טובה. יש תותים שמגדלים אותם בהדברה ביולוגית – הם גדלים בחממות סגורות, לתוכן מכניסים חרקים שאוכלים את המזיקים. את זה אפשר לברר על ידי ביקורת במקום הגידול. מי שאוהב תותים, יתכבד ויברר ויודיע לכולנו ממי כדאי לקנות. לדעתי יש משהו כזה בשדה אליהו.
  תות-בשמנת-טעים לכולכם!

 9. מאת עידית:

  כל פעם שאני עומדת מול מדף ןעליו מוצר "ירוק" ולידו זול פי 2 ויותר מוצר "רגיל" אני תוהה מי מפקח על המוצרים ה"ירוקים" ומבטיח שהם באמת ירוקים??? זה נראה תחום כל כך פרוץ … איך אפשר להבטיח שכשאני קונה מוצר אקולוגי הוא באמת כזה??????

 10. מאת עמלמול:

  התמונות האלה בדיוק והסיפור על התות ביו שהוא כביכול מופחת ריסוס והוא לא, הסתובב באינטרנט כבר לפני שנתיים לפחות..אולי יותר. יש רק פתרון אחד- גידול עצמי. או רכישה ממגדל פרטי. ומי יכול לעמוד בזה.. אז באמת לא צריך להאמין לכל אחד שמצהיר על עצמו שהוא ירוק ובריא ואקולוגי. כמו שאח שלי החקלאי מספר-שטח א אמנם נקי מריסוס ונקרא אורגני אבל במרחק של דרך עפר מותאמת לטרקטור השטח הצמוד מרוסס כהוגן.. בבית התות בואכה פרדס חנה מבנימינה בשטחי התות הצמודים, מגדלים תותים תחת ניילונים ומשחררים שם איזה חיפושית טורפת שמכלה מזיקים.. מעניין איזה נזק היא תגרום [החיפושית] לסביבתה עוד כמה שנים..[ראה את הפיקוסים והצרעות בתל אביב, המיינות והדרארות והלנטנות..]

 11. עמלמול – את צודקת. התמונות האלה אכן הסתובבו באינטרנט לפני שנתיים וחצי, ואני הוא זה שצילם ושלח אותם לכל רשימת התפוצה שלי… :-)
  טוב לדעת שגם הגיע אליך!
  אז מסתבר שבכל זאת נפגשנו בעבר, הא?

 12. עידית –
  חיפוש קטן בנט הניב את ארבעת הכללים הבאים:

  ארגון גרינפיס מציע ארבעה כללים לבחינה האם מדובר במגמה ירוקה או רק בגרין ווש:

  1) טיפול בפעילות הליבה של החברה. חברות עלולות לפעול באופן ירוק למראית עין בלבד, בזמן שהעיסוק המרכזי שלהן מזהם: חברות נפט ופחם המנקות את הסביבה הקרובה, אך ממשיכות להתפרנס ולזהם בעיסוקן העיקרי.
  2) פרסום. היזהרו מחברות המפרסמות רק את הפן הירוק שלהן, אך מסתירות את הסכנות הסביבתיות והבריאותיות, לעתים בתואנה כי עדיין לא הוכחו כפוגעות (מי אמר סלולרי ולא קיבל?).
  3) מחקר ופיתוח. הפניית תקציבי המחקר והפיתוח באופן משמעותי לתהליכי ייצור אקולוגיים ולא רק בשוליים.
  4) תמיכה סביבתית. חשוב, אולם יכול להוות מסווה לפעילות פוליטית אנטי סביבתית, או פעילות במדינות בהן הרגולציה הסביבתית חלשה, בעיקר בעולם השלישי.

 13. מאת שלומי:

  דובר החקלאי ביקש למסור כי לא מדובר במרצדס שחורה, אלא בטנדר איסוזו סגור משנת 1979, כי לא הוצגה ראיה לכך שהתמונות צולמו בהוד השרון וכי בכל מקרה הפועלים עובדים ברישיון כדין והם עוטים כפפות ומסכות מפני שזוהי האופנה בקהילתם ולא מטעמים בריאותיים כלשהם, ומכל מקום, תאמינו לו, שזה עולה לו יותר [והלואי שכך].

 14. מאת גלי:

  העלת פה נושא חשוב ומעניין.
  בנוגע לארבעת הכללים של גרינפיס (בתשובה שלך לעידית):
  נראה לך שאני באמת יכולה לבדוק אם הכללים האלה מתקיימים כשאני עומדת בסופר מול בקבוק קטשופ?? מה, אני משרד חקירות? אין דרך קצת יותר פשוטה לדעת אם מדובר בגרין ווש?

 15. מאת טליה:

  מקסים לראות שבתוך הסופר, הוגה הדיעות הדעתן
  מסתתר גם עיתונאי ותחקירן נשכן
  (:

 16. מאת מריאנה:

  ההבן שלי תמיד טען שזו עבודה בעיניים ,לגבי התות והנה הוכחה שהבאת ,שחור על גבי לבן.

  יייתר על כן,כל ה"אורגניים",למיניהם כולל החנויות המוכרות אותם במחירים…לצערי זאת עדיין לרוב עבודה בעיניים.חג שמח לכולם

 17. גלי (ועל הדרך גם מריאנה) -
  הנה משהו נוסף שמצאתי ברשת. "ששת החטאים של הגרין ווש". משהו קצת יותר ברור ופשוט שיעזור לנו להבין את התופעה ולזהות אותה:

  מחקר עדכני של Terrachoice, חברה אמריקאית העוסקת בשיווק סביבתי, מצא כי רובם ככולם של מוצרי הצריכה לוקים בגרין ווש. מתוך ניתוח של מעל אלף (!) מוצרים שונים, אבחנו שישה ("ששת החטאים") סוגים שונים של גרין ווש:

  1. טרייד אוף נסתר (57 אחוזים מהטענות): הבלטת התכונות הירוקות של המוצר תוך התעלמות, טשטוש והסתרת התכונות המזיקות / מזהמות, שלעתים הינן מרכזיות במוצר. לדוגמה, מדפסות המדגישות חיסכון באנרגיה ומצניעות חוסר התאמה בשימוש בטונרים ממוחזרים.

  2. חוסר הוכחות (26 אחוזים מהטענות): כיתוב "אורגני", "ירוק" וכו' ללא כל הוכחה, אישור או אסמכתא. בעיקר מדובר בהגדרות היכולות להיות "מפוקחות", כמו סמל הארנב הניתן למוצרים שלא עברו ניסויים על בעלי חיים או סמלים המעידים על פיקוח והרשאה למוצרים אורגנים.

  3. ערפול (11 אחוזים מהטענות): פרסום לקוי, רחב ומעורפל. למשל, השימוש במושג "ללא כימיקלים" איננו בעל משמעות אמיתית, משום שכל דבר מורכב מכימיקלים (כולל מים..). גם הכיתוב "מכיל נייר ממוחזר" על מגבות נייר, הינו מעורפל, משום שלא ברור כמה אחוזים מהמוצר (אולי אחוז אחד?) הינם ממוחזרים.

  4. חוסר רלוונטיות (4 אחוזים מהטענות): הדגשת תכונות "חיוביות" לסביבה שהן נכונות, אולם לא רלוונטיות. על מוצרים שונים כתוב שאינם מכילים גזי פחמן כלורו-פלואורי (CFC), הפוגעים בשכבת האוזון, בשעה שהשימוש בחומרים מכילי CFC הינו אסור במשך 20 השנים האחרונות. באותה מידה ניתן לכתוב על מכונית שאיננה פולטת קרינה מייננת ועל מחזיק מפתחות שהוא חסכוני באנרגיה.

  5. טשטוש התמונה הגדולה (אחוז אחד מהטענות): הדגשת תכונה "ירוקה" למוצרים שאינם ידידותיים לסביבה. למשל, טבק אורגני או מכשיר סלולרי מחומרים ממוחזרים. נכון שאולי יש במוצרים אלו מרכיבים "ירוקים", אבל הם עדיין נחשבים כמזיקים לסביבה ולבריאות.

  6. שקר (פחות מאחוז מכל הטענות): רמייה מפורשת ובמצח נחושה. למשל, התהדרות כמוצר אורגני "מאושר" ללא כל אישור, או אריזת פלסטיק עליה נכתב "מאה אחוז נייר ממוחזר"…

 18. מאת יובל:

  לא הכרתי את מושג הגרין ווש קודם. תודה.
  בנוגע לתותים, קבל קישור שימושי וטעים:
  http://www.mevashlim.com/Ingredient/19200.asp

 19. מאת סבתא של אילי ונועם:

  יופי לקרוא לדעת שלמישהו אכפת, טיפה לטיפה מצטרפת ואני מאמינה שיש השפעה לטפטוף..
  שנה טובה וגמר חתימה וכיו"ב…
  ת

 20. מאת נינו:

  ביו-תות היא רק דוגמא קטנה בים הגרין ווש. דוגמא קצת יותר "עסיסית" היא חברת חשמל (אחד הגופים המזהמים ביותר בארץ!) המנסה להצטייר בשנים האחרונות כחברה ירוקה השומרת על איכות הסביבה.

 21. מאת עדי:

  נחמה רונן מתארחת בפינתה בתוכנית 'מה קורה', פינה על גרין-ווש:

  http://www.youtube.com/watch?v=GYDJf7P29pM

 22. מאת גיא:

  אנחנו כ"כ קפדנים בלשמור על הבריאות שלנו, אבל חסרי אחריות כלפי הסביבה.

  לכל המבולבלים מול מדפי הסופר, חוק הקרמה עובד גם שם:
  הכלל הפשוט אומר – אם תשמור על הסביב הסביבה תשמור עליך.
  והסביבה תדע איך לשמור עליך בדרכיה הנסתרות. רק שתמרו עליה והבומרנג הטוב שלה יבוא עליכם.

  וחוץ מזה כמה נקודות יותר מעשיות:
  1. הנה טיפ קטן ודי ידוע לשוחרי איכות הסביבה: ניקוי קומקומים מאבנית. תוכלו למצוא על המדף בסופר חומצה קטלנית שכתוב עליה "חומר זה הורג בעלי חיים בים", ותוכלו במקום זאת לקנות מלח לימון (שהוא בכלל תבלין לאכילה) ושניהם יעשו את אותה עבודה בדיוק. מה עדיף?

  2. נוזל לפתיחת סתימות בכיור – זה הכי זוועה שיש: גם רק אולי יפתח את הסתימה, אבל יסריח את הבית וגם בסוף מגיע אל הים – ושם זה לא בדיוק מעודד את צמיחת האלמוגים.. ויש מה לעשות במקום.

  3. מיחזור: ברור שבקבוקים! אבל האם אתם ממחזרים את כל (אבל כל!) הפלסטיק שעובר תחת ידכם? או שמא גביע ה-9% או היוגורט לא שווה את המאמץ והולך לפח..?

  4. בשר אדום. אין לכם קצה קצהו של מושג עד כמה תעשיית הבשר האדום בעולם מטנפת את הכדור הכחול שלנו. בטירוף!!!!!! ולכן החליטו מתוך מצפון ירוק (אם לא ממניעים אחרים) להוריד את צריכת האדום שלכם..

  תודה.

 23. מאת פרדסחנאית:

  נינו, אני מחכה ליום שבו חברת חשמל תגייס את רמי מאירי שייצייר לה פרחים ענקיים על הארובות המפלצתיות בחדרה. הם עוד יספרו לנו שהעשן אינו מזהם ואפילו מפיץ ריח פרחים לאטמוספירה.

  גיא, ארבעת הנקודות המעשיות שנתת בהחלט במקום, רק לא הבנתי מה עלי לעשות עם גביעי הקוטג'… איפה בדיוק ממחזרים אותם? אני מכירה רק מיחזור בקבוקי שתיה… אנחנו מדברים על ארץ ישראל, כן? יש משהו שאני לא יודעת?

 24. מאת שלי רייכל:

  אייל החמוד.
  איזה תחקיר ראוי לשבח ועוד עם תמונות. כל הכבוד! רק שאורלי וגיא לא יחטפו אותך.!
  מה נעשה עכשיו עם התותים שאמורים להוסיף לבריאותנו ?! ומה מצב העגבניות העוף הדגים הביצים? לא נוכל לאכול בסוף כלום…ונצטרך להשקיע יותר בסקס כי במנטה האחרון הוסבר על היתרונות והחשיבות והתרומה הרבה של הסקס לחיינו.
  אז לחיים ונרים כוס של יין אדום לחייך אייל!
  מה סיפר גילי על המפגש שהיה לו אצלנו בערוץ עם שירה וכל הצוות?

 25. שלי אהובה,
  איזה חמור אני!!! איך שכחתי להתקשר ולהודות לך???? מתוקת לב שכמותך. שיחקת אותה שחבל! גילי התקשר אלי מיד בסוף הראיון. הוא סיפר שהראיון היה סבבה וששירה הראתה את עטיפת "שבוי בקסמה" על כל המסך. עוד הוסיף ואמר שאת פצצה לא נורמלית! והוא לגמרי צודק :-)
  תגידי, את יודעת במקרה מתי הראיון הזה ישודר?

 26. מאת סיון:

  כל הכבוד על התחקיר !
  אולי תגיש אותו איכשהו לחברים מהתקשורת שכן אכפת להם?
  גיא מרוז או אחרים (אני לא ממש מכיר)

 27. מאת מדלן:

  S המסקנה אחרי שסיימתי לרחף בסימטאות דפי הספר הכל-כך מיוחד הזה היא חד משמעית:

  ALL YOU NEED IS LOVE

  תודה

  http://www.youtube.com/results?search_query=ALL+YOU+NEED+IS+LOVE&search_type=&aq=f

 28. הי סיון,
  בזמנו בדקתי את הנושא. מוזר עד כמה שישמע, החקלאי אינו עובר על חוקי מדינת ישראל (למעט העובדה שלא חגר חגורת בטיחות בעת הנהיגה). אם היה כתוב: "ביו-תות. תות של בריאות. תות שדה הגדל באמצעיים ביולוגיים טבעיים בלבד." אז היה פה קייס! אבל שים לב לניסוח הגרין-וושי הבא: "ביו תות – תות של בריאות. תות שדה הגדל תוך שימוש באמצעיים ביולוגיים טבעיים." כאשר הדגש פה הוא על ה"תוך שימוש". אף אחד לא אמר פה שאין גם אמצעים אחרים או שהתותים אינם מרוססים בחומרים כימיים. כתוב רק מה שהיצרן רוצה שתדע. ומה שאתה לא יודע, זו הבעיה שלך. בדיוק כמו האוטובוסים הצבועים בירוק של אגד המתגאים בשימוש בדיזל "ידידותי יותר" לסביבה ומצטיירים כאוטובוסים "ירוקים" של ממש. לחוק אין בעיה עם זה. אם כבר לפנות למישהו… צריך לפנות למחוקק. מישהו שיעשה סדר בכל הגרין ווש המשתולל הזה ויאכוף אותו.

  מדלן!!!
  איזה כיף לקבל כזאת תגובה. אין לך מושג כמה טוב באת לי עכשיו. במיוחד עכשיו. כל כך תודה לך!!!

 29. לקחו את אותו הרעיון לטלפונים סלולרים. שמו אותם בקופסאות ממוחזרות וקראו להם טלפונים ירוקים. בסקר, בו נשאלו אנשים, מה הם חושבים על טלפון ירוק, הרוב אמר שמדובר על טלפון עם קרינה נמוכה יותר.

 30. מאת בדיקת קרינה:

  אז היה פה קייס! אבל שים לב לניסוח הגרין-וושי הבא: "ביו תות – תות של בריאות. תות שדה הגדל תוך שימוש באמצעיים ביולוגיים טבעיים." כאשר הדגש פה הוא על ה"תוך שימוש". אף אחד לא אמר פה שאין גם אמצעים אחרים או שהתותים אינם מרוססים בחומרים כימיים. כתוב רק מה שהיצרן רוצה שתדע.

כתיבת תגובה


כל הזכויות שמורות לאייל עמית