(37) הטור של אייל עמית: קול, פוט, שורט, סטופ!

מספר הצפיות בטור:6027

לטורים קודמים | לעמוד הראשי | הרשם כחבר!| למוזה הוצאה לאור | לספרים של אייל

 

כיתה של עשרים אנשים יושבים מאחורי מסכי מחשב דקים. רובם גברים. רובם באזור גיל השלושים. על הלוח ממול, עומד המרצה בחולצת כפתורים מחויטת של בנקאים. אישוניו מורחבים גפיו ואישוניו נעים בתזזיתיות, על אף ניסיונו הבולט להפגין אדישות של שחקן פוקר סטייל "הכל קטן עלי. אני מקצוען. אני מלך העולם. אני יודע משהו שאתם לא. אני תותח אני!" בלי לדבר יותר מדי, הוא שולף טוש אדום וכותב במרכז הלוח 1,000,000$. איש לא נשאר אדיש. אוטומטית כולם ללא יוצא מן הכלל מחייכים, צוחקים, מעירים הערות, מבסוטים כאילו הרגע העבירו לחשבון הבנק שלהם את הסכום הזה.

"יופי," אומר המדריך ומסתובב חזרה, "אחרי שהסכמנו כולנו בשביל מה באנו לפה, אנחנו יכולים להתחיל". הוא משאיר את המספר על הלוח כדי שחס וחלילה לא נשכח לרגע את התובנה העמוקה ולידו מצייר גרף. ציר X,  ציר Y ובניהם משרטט גרף עולה ויורד, עולה ויורד. "שלום כיתה א'," הוא פונה אלינו בזלזול, "זאת מניית טבע, נעים להכיר!" ומצביע על הקצה של הגרף. "אנחנו היום נמצאים כאן. עכשיו תגידו לי אתם, האם זה זמן טוב להיכנס או לצאת?" למעט אוושת המזגנים ומאווררי המחשבים, בכיתה שקט דממה, כולם בריכוז אבסולוטי, דרוכים ומתוחים כמו קנבס של דה וינצ'י, תאי המוח בניצולת מקסימלית, העיניים יוצאות מהחורים, מהאוזניים עשן סמיך, ברזי כיבוי האש עוד שנייה ממטירים לכל עבר, עניין של חיים או מוות. "אם תצליחו להבין מתי זה הזמן הנכון להיכנס ומתי זה הזמן הנכון לצאת," עונה לעצמו המדריך אחרי שתיקה ארוכה, "תוך זמן קצר הסכום הזה כאן יכול להיות שלכם!" ובנונשלנטיות כמעט מכעיסה, מותח קו מתחת למיליון הדולר הממתינים במרכז הלוח עד שמישהו יבוא ויקטוף אותם, כאילו הוא עצמו עושה עשר כאלה ביום מבלי אפילו להתאמץ.

הכיתה בהיסטריה. הלב של כולם דופק על מאתיים, בגב זיעה קרה מתאספת, רוק נאסף בחלל הפה, חלק עוצמים עיניים, נושפים כמו חיה מורעבת, אומרים לעצמם אמן אמן אמן!!!! מבטיחים לעצמם הבטחות, נודרים נדרים, זזים על הכסא בהתרגשות ומחייכים לעצמם במבוכה. גם אני מחייך. אי אפשר שלא לחייך. בן אדם שנמצא בסיטואציה כזאת ואינו מחייך, סביר להניח שאינו שפוי או שפשוט מבין בשוק ההון קצת יותר מהמדריך ומכיר היטב את כל הסיסמאות, המניפולציות ושיטות המכירה של הקורסים האלה. קורסים להכרת שוק ההון, קורסים לניהול תיקי השקעות, מסחר יומי, מסחר שבועי, באופציות, במט"ח, בתעודות סל, בניתוח פונדמנטלי, בניתוח טכני, בנרות יפניים, במה שרק תרצה. מכללות על גבי מכללות. קורסים בערמות. האינטרנט מפוצץ אינפורמציה על הקורסים האלה, בבתי השקעות, בחדרי מסחר, מתי שאתה רוצה ואיפה שאתה רוצה. רק תבוא. שים כמה אלפי שקלים על השולחן ואנחנו כבר נעשה ממך תותח. סוחר מקצוען שכמוהו לא ראו באחד העם, ברוקר חייתי שמזיעים ממנו בוול סטריט, אבא עשיר שפרש מזמן ממרוץ העכברים של רוברט קיוסאקי.


כן כן, כמו לחצי עולם בערך גם אלי התגלגל הספר הזה – אבא עשיר אבא עני – ספר הפולחן של מעמד הביניים בעידן הקפיטליסטי. ואין זה מפתיע שהספר זכה להצלחה כה רבה. מדובר בספר ששם לך מראה קשה מול העיניים. ספר ששולף אותך לרקע קט מחייך ה"עניים והעלובים" ומכניס אותך בבום לשיחות הסלון של ה"יפים והאמיצים", נותן לך לטעום מהפרי האסור, מראה לך בפשטות עד כמה החשיבה שלך "ענייה" ולא משנה כמה תתאמץ, כמה תלמד, כמה תארים תשיג, וכמה תעבוד קשה כל החיים, תישאר תמיד "עכבר עני" שרודף אחרי הזנב של עצמו, שמשלם כל חיו משכנתאות ושוקע עד צוואר בחובות והתחייבויות. זהו ספר שיודע ללחוץ היטב על אחת מנקודות התורפה של כולנו – כסף!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

המון דברים הטרידו אותי בספר הזה ואני מניח שאני לא ה"עכבר" היחיד שחש כך. מיותר להזכיר כאן את האיש מאמצע המאה הקודמת שעשה שימוש בעכברים על מנת לקדם את רעיונותיו הגזעניים בסרטוני התעמולה שלו. איך שלא יהיה, גם הפעם דימוי העכבר עבד וגם הפעם הדימוי הזה בא להמחיש את השוני ולקטלג בני אדם. מי עני ומי עשיר, מי עכבר ומי לא, מי מכוער ומי יפה, מי רע ומי טוב. בכלל, הנחות הבסיס עליהן נשען הספר פשוטות וברורות מאוד, גם אם הן לא כתובות במפורש: אם אין לך כסף, או אם אין לך מספיק כסף, אתה עני. אם אתה עני, אתה במרוץ עכברים. אם אתה במרוץ עכברים, אתה למעשה עכבר. אם אתה עכבר, רע לך. אם רע לך, אתה לא מאושר. אם אתה לא מאושר, אין לך חיים. אם אין לך חיים, בשביל מה לכל הרוחות אתה חי? יאללה כבר, עשה לכולנו טובה ותקע לעצמך כדור בראש, השלך את עצמך לפסי הרכבת, קפוץ עכשיו מהגג!!! אצל רוברט קיוסאקי כסף שווה חיים!!! ובלי כסף אין לך חיים. ואת הרעיון הזה הוא מצליח להחדיר לתודעת הקורא בקלות רבה מאוד. הרי מי מאיתנו באמת רוצה להיות עני? מי מאיתנו לא היה שמח לראות שש ספרות בחשבון הבנק שלו? ולמה שש אם אפשר גם שבע ושמונה? כולנו רוצים כסף. שש ספרות, שבע ספרות, חמש ספרות ואפילו ארבע. אף אחד מאיתנו לא רוצה להיות במינוס. אף פעם!

כן עכבר, לא עכבר, אין חיים בלי כסף, יש חיים בלי כסף – עם סיום הקריאה החלטתי לשים את כל הנושאים המטרידים האלה בצד ולקחת מהספר את העיקר. ת'כלס, גם לי לא התחשק מינוס בחשבון הבנק ועם כל הכבוד למליון שנות הלימוד, לדיפלומות ולתארים המכובדים –  ההשכלה הפיננסית שלי באותם ימים באמת היתה בתחת!!! ותסלחו לי מאוד על הביטוי, אין דרך אחרת לתאר זאת – בתחת!!! על פי עולם המושגים של רוברט זה בדיוק מה שהייתי – עכבר מצוי הרודף אחר הזנב של עצמו, דפ"ר פיננסי שאין לו שמץ של מושג מה זו בכלל מניה, מה זה אג"ח, מה זו קרן נאמנות, מה זו תעודת סל, אופציה, מדד, אינפלציה, ריבית, תשואה, מט"ח, סחורות, בורסה!!!! בנקים!!!! נדל"ן!!! איך לעזאזל העולם הזה מתנהל??? מי מנהל אותו??? ומה לכל השדים והרוחות זה בכלל כסף?????

כמובן שאת כל התשובות לשאלות האלה קיבלנו בקורס וכמובן שבחשבון הבנק שלי מיליון הדולר כבר מזמן הפכו לעשר! אתם בוודאי שואלים את עצמכם עכשיו איך עשיתי את זה ואיך גם אתם יכולים לעשות את זה. נו, זה פשוט מאוד. עוד לא הבנתם? כל מה שאתם צריכים לעשות זה לרכוש את הספר הראשון שלי שיסביר לכם באופן פשוט וקליל איזה עכברים דפוקים אתם ועד כמה החיים שלכם עלובים ואומללים. אח"כ תרכשו גם את כל אלף הספרים האחרים שלי בסידרה שיסבירו לכם את אותו דבר בדיוק רק במילים אחרות. ואם זה לא יספיק, יש גם משחק מיוחד, במחיר סימלי של 195 דולר, שהמצאתי במיוחד בשבילכם, שיאפשר לכם להתאמן בשעות הפנאי ושיגרום לכם להרגיש עוד יותר דפוקים ועלובים. ואז, כשכבר תרגישו בשלים מספיק, תוכלו להרשם לסדנאות המיוחדות שלי ולקורסים המיוחדים שאני מציע. ומי שגם זה לא יעזור לו, שממש ממש רוצה להכנס לסוד העיניינים ורוצה לעשות אותי עוד יותר עשיר ומיליונר, התחלתי עכשיו גם לתת ליווי קואוצ'ינג פרטי שיעלה לכם כמו הבית שלכם.

רוברט, אתה גאון!


אין לי כסף אין לי - גידי גוב. המנון העכברים העניים.money money money – ABBA – המנון היפים והאמיצים

 

 

לטורים קודמים | לעמוד הראשי | הרשם כחבר!| למוזה הוצאה לאור | לספרים של אייל

 

 

Comments

מספר התגובות

Powered by Facebook Comments

15 תגובות לפוסט "(37) הטור של אייל עמית: קול, פוט, שורט, סטופ!"

 1. מאת בינה:

  נו, טוב – רק הלוואה קטנה של מאה אלף שקלים בלבד, לזמן בלתי מוגבל. אני מכירה אותך, לא יהיה לך נעים לסרב. אצלי או אצלך?
  מי צריך גאון, כל מה שנחוץ לבנאדם זה חבר טוב. נשיקות בחג האהבה.

 2. מאת Shiri:

  easier said then done….
  in the end of the day there is no easy money! we need to work hard for it

 3. מאת יניב:

  היי אחוני,
  לא יכולת לתאר את האשליה הזאת יותר טוב בעיני!!
  אתה מתחיל להיות "עכבר" שרץ סביב הזנב שלו ברגע שהמניע שלך בחיים זה להשיג עוד ועוד כסף יותר ממה שאתה צריך,הלו תמיד תרצה יותררררר , כשהכסף הופך להיות מטרה נעלה,קדושה,תכלית הקיום שלך.קודם היית עסוק רק בלפרנס את עצמך ,אבל עכשיו אחרי שקראת את הספר אתה עסוק גם בלפרנס את עצמך גם בכמה אני עכבר,גם בכמה אין לי כלום וגם באיך לעשות את המיליון הראשון(קורסים בנדל"ן,מט"ח,בורסה וכו') וכשהמיליון כבר מגיע אחרי כמה שנים טובות ,אתה עסוק ומוטרד עכשיו באיך שומרים עליו שלא יברח. והאושר אך האושר איזה תענוג .הכל כמו בקולנוע ,בטלויזיה,בתמונות בשילטיי החוצות: חופשות שלא נגמרות בכל העולם, מצב רוח מרומם כל היום,סיפוק אדיר,שלוות נפש ובעיקר חיים מלאים באהבה לעצמנו ולעולם.
  לרוברט קיוסאקי יש הרבה כסף אין מה להתווכח ,חלק מהכסף שעשה בהחלט עשה מכספם
  של כל אותם האנשים שקנו את הספר שלו,המשחק שלו והשתתפו בהרצאות שלו ובכך הנציחו את הרעיון המעוות שאם אין לך ים בכסף אתה עכבר קטן שאוכל את הפירורים שנפלו לרצפה מצלחת השמחה,האהבה,האושר והסיפוק שבחייהם של העשירים.
  אבל האם רוברט מרגיש מאושר יום יום במסע המתמשך שלו אל עבר הביליון?האם כבר מצא את תכלית חייו?סיבת קיומו עליי אדמות ?או שאפשר לסכם אותם בתאריך לידה +פטירה ויתרה בעו"ש בכל אחד מהם?
  "לך תמצא לך חיים רוברט קיוסאקי".

 4. מאת שלומי:

  אתה מקבל גם ברולס-רויס ?

 5. מאת דנית:

  אייל! אתה גאון!!!!!!!!!!!

 6. מאת כפיר:

  אין מה לעשות, כסף מנהל את העולם הזה. מי שיש לו טיפת שכל שיכנס עכשיו לבורסה. עד סוף השנה המעו"ף ב1200. המיתון נגמר!
  רוברט עשה את הכסף שלו על גבם של אחרים. מה לא בסדר בזה? בסופו של דבר כל כסף שאנחנו עושים זה על חשבון מישהו אחר, לא?

 7. מאת פרדסחנאית:

  חזק מאוד!
  מסכימה עם כל מילה.
  אהבתי מאוד את מה שכתבה פה בינה. כל מה שנחוץ לבן אדם זה חבר טוב. מקסים ונכון כל כך.
  הקליפים שצירפת קורעים.

 8. מאת רונן:

  כרגיל כתוב מצויין.
  הקורסים האלו יכולים להיות מומלצים למי שרוצה לדעת באיזו מציאות כלכלית הוא חי, וכמו כל קורס, הרחבת אופקים תמיד משפרת את האדם..

  אבל.. (אבל גדול), מי שבגיל 30 זקוק לקורסים כדי להבין מה הם מניה, מט"ח, אג"ח ואופציות, כאשר כל המידע הזה זמין ונגיש באינטרנט לכל מי שבאמת חפץ בכך, אז מראש חסר לו המרכיב הזה באישיות שיכול לעשות אותו עשיר/מיליונר (וכמו תמיד ישנם גם יוצאי דופן).
  פלוני רצה כל חייו לשחק בבורסה, להבין איך לעשות שורטים, ללמוד ניתוח טכני.
  אם הוא רק רצה, ועד היום לא עשה את זה בכוחות עצמו, אז הוא עצלן מדי בכדי להתעשר מהר.
  חוסר התכונה הזאת (איך נקרא לה?… יזמות? יכולת לימוד עצמי? יסודיות? אישיות סקרנית?), אינו מעיד על איזו נחיתות חברתית, אלא רק שהמשחק הזה לא בשבילו.
  אתה יכול להיות תותח בבורסה, אבל אתה חייב שיהיו לך את התכונות האלו מובנות באישיות.. כמו שלא כל אחד יכול להיות מנהיג, כדורגלן או נהג פורמולה, ולא משנה איזה קורס הוא יקח.

  מאד קשה לעבוד על חכמים שיודעים שהם חכמים, ועל טיפשים שיודעים שהם טיפשים.
  אבל טיפשים שבטוחים שהם חכמים – אוצר גלום.
  הם אלו שנופלים במשחקי הפרמידה, בעוקץ הניגרי, ברכישת יחידות נופש, וכן.. גם מאמינים שקורס של 10 ימים בשוק ההון יחשוף בפניהם סודות נסתרים של כלכלה גלובלית, אשר חשיפתם היא בדיוק מה שמפריד בינם לבין האושר.

 9. מאת עדי:

  ככה זה, זה פשוט כך ואנחנו צריכים לבחור אם להיכנס לרכבת ההרים המאוד מרגשת הזו-הרי אם לא היה סיכון , לא היה סיכוי ולא היינו מתלהבים…
  אדון קיוסאקי, ככול גורו אחר עושה את המליונים ממאמיניו, מאלה הכמהים לגאולה- אם ע"י כסף, אם ע"י התנזרות ואולי "סתם" להגיע להארה.
  כרגיל, כייף כייף לקרוא אותך, קולח זורם וחד כאחד.
  סופ"ש דבש וד"ש.

 10. בינה –
  כמו פרדסחנאית, גם אני חושב שמה שכתבת נכון ומרגש. את תמיד כותבת נכון ומרגש. נשיקה לך ולרוב'לה – החבר הכי טוב שלך.

  יניב –
  תודה על החידוד. מתי בעצם אדם הופך להיות "עכבר"? נתת פה תשובה מדויקת להפליא. "אתה מתחיל להיות "עכבר" שרץ סביב הזנב שלו ברגע שהמניע שלך בחיים זה להשיג עוד ועוד כסף יותר ממה שאתה צריך". חזק מאוד!
  בנוגע לרוברט עצמו, אינני יודע אם הוא מרגיש מאושר יום יום במסע המתמשך שלו אל עבר הביליון. אני מניח שיש לו רגעי אושר רבים ויש גם נפילות בדיוק כמו כל בן אדם אחר. אינני סבור גם שרוברט ילך לעולמו מאושר יותר או מבואס יותר מכל בן אדם אחר. זו תהיה טעות קשה להניח שכל מי שעשיר הוא אדם שטוח וריק מתוכן. איש מאיתנו לא באמת מכיר את האיש, אולי הוא כן מצא את תכלית חיו ואת סיבת קיומו. ואולי לא.

  שלומי –
  בטח אחי. רולס רויסים, זהב, יהלומים… שלם איך שבא לך. רק כדאי לך להזדרז כי הקורס כבר מלא. נותרו אולי 2 מקומות אחרונים. זו ההזדמנות האחרונה שלך לצאת ממירוץ העכברים ולהיות אבא עשיר!!!! חחחחחחח…. :-)

  כפיר –
  ניסיון יפה להריץ פה מניות. יש לך אולי גם "טיפ" על שער הדולר?

  רונן – איזה כיף שאתה פה. עוד יותר כיף לדעת שאתה עוקב גם מבלי להגיב. וולקאם וולקם.
  אישית אני חושב שהקורסים האלה מומלצים לכולם. הרחבת אופקים אמרת. בהחלט כן. אישית, הייתי משלב בלימודי התיכון איזה קורס שוק ההון כזה. קורס שלא יהפוך את התיכוניסטים לסוחרים, אלא ירחיב אופקים וייתן להם מושג כללי על הנושא. בדיוק כמו שמלמדים על השוק האירופי המשותף, אין סיבה שלא ילמדו על שוק ההון.
  אינני מתבייש להודות כי בגיל 30 לא היה לי מושג בשוק ההון. למרבית האנשים (עכברים) סביבי אין מושג. ולמה שיהיה לנו? למה שיהיה לי מושג בביקוע אטום? למה שיהיה לי מושג בצינתורי לב? ועל אותו משקל למה שיהיה לי מושג בשוק ההון?
  פלוני לא רצה כל חייו לשחק בבורסה. יום אחד הוא קיבל ספר מתנה. אבא עשיר אבא עני. לא היה לו מושג על מה הספר מדבר. הוא קרא את הספר. הספר גרם לו לחשוב. הוא לקח משם כמה דברים והחליט ליישם אותם. לחזק ולהעשיר את ההשכלה הפיננסית שלו. הוא נכנס לאינטרנט והתחיל לחפש חומרים בנושא. הוא גילה ים של אתרים. ערמות על גבי ערמות. יותר מדי!!!! הוא קורא וקורא וקורא ורק הולך ומתבלבל. האם פלוני עצלן? האם לפלוני חסר התכונות האלה שציינת? או שאולי פלוני מספיק בטוח בעצמו ויודע שבכדי להעמיק בנושא ולעשות לעצמו סדר בראש, עליו לקחת קורס מסודר שיחסוך לו זמן רב בלימוד עצמי ושלא לדבר על כסף שהיה מפסיד לולא הקורס הזה. האם פלוני יהיה סוחר פחות טוב מהייזם בעל האישיות הסקרנית שישב ולמד הכל לבדו?
  לגבי מה שכתבת בפסקה האחרונה. מסכים עם כל מילה! אי אפשר לנסח זאת טוב יותר.

  עדי –
  אין ספק, יש כאן המון ריגוש. וכל מי שביקר אי פעם בקזינו מכיר את התחושה הזו (עכשיו יקומו כל "המבינים" ויזעקו: בורסה זה לא קזינו!!! מה אתה בכלל משווה???). כשאתה יושב מול המסך ורואה בזמן אמת איך הדולרים שקנית עולים ועולים, איך האופציות שרכשת טסות לשמיים, ואיך ביום אחד עשית משכורת של שנה, יש רק מילה אחת שיכולה לתאר את הריגוש הזה – אורגזמה!
  סיכון וסיכוי תמיד הולכים יד ביד. אבל כשהנתונים הסטטיסטיים מצביעים על 95
  % שמפסידים כסף בבורסה, איך זה שאנחנו עדיין בוחרים לקחת את הסיכון הזה? בני אדם, עופות מוזרים מאוד. סליחה, התכוונתי להגיד עכברים.

 11. מאת ארז:

  אלי לעומת זאת התגלגל הספר "הסוד". ספר עוד יותר מהפכני וגאוני. הפעם לא צריך ללכת לאף קורס ולבזבז כסף. הפעם צריך רק לשבת בשקט, לחשוב מחשבות חיוביות, לפנטז את זה קורה. והופ – זה קורה.
  רוצה להיות עשיר? מה הבעיה? שלח את הבקשה שלך לקוסמוס, ראה את זה קורה, והופ… אתה עשיר!
  רונדה בירן, גם את גאונה! אפילו יותר מרוברט!
  אני כבר לא יכול לחכות לספר המהפכני הבא. ספר שילמד אותנו איך הופכים את הנודים שלנו ליהלומים ואת הצהוב באזניים לזהב.

 12. מאת יובל:

  "הבוז לכסף הוא בסך הכל תכסיס של העשירים שנועד להרחיק אותו מהעניים."
  - מריו פוזו
  { מתוך הסרט "הסנדק: חלק II" , מפי הדמות "מייקל קורלאונה" }

 13. מאת כפיר:

  אני לא מריץ מניות. מדברים על זה היום גם בביזפורטל.
  המיתון נגמר!
  http://www.bizportal.co.il/shukhahon/biznews02.shtml?mid=210108

 14. מאת ניבניב:

  וואו, אני לא יודע איך פיספסתי את הבלוג הזה….. טוב גם לקרא אותו חודש אחרי זה כייפי.
  והיום, כחודש אחרי, כולנו יכולים לראות שכפיר צדק.
  אם תרצו או לא, הבורסה, וכל מה שקשור אליה, קשור לכם חזק לחיים…. ומי מכם שלא משקיע באופן ישיר, משקיע באופן עקיף.
  הנה כמה עצות למי שלא מבין בבורסה:
  1. אל תתן לזה להפחיד אותך (אני בטוח שגם מי שלא מבין איך הטלביזיה עובדת משתמש בה).
  2.כסף יוצר עוד כסף – בידים הנכונות.
  3. כמו כל תחום בחיים, אם אתם לא מבינים, תשלמו למישהו שכן מביו שינהל לכם את הכסף.
  4. שלא תעיזו לחשוב שאם עשיתם קורס – זה הופך אותכם לסוחרים דגולים.
  מי שבאמת מסים את הקורס בהצלחה – הוא זה שמבין עד כמה כללי המשחק מורכבים
  5. ואם באמת אתם רוצים ללמוד את הבורסה – תקצו סכום קטן (כזה שלא ישפיע לכם על החיים אם תאבדו אותו), ותתחילו לשחק. עד שלא מרגישים את התחושות של יום ירוק ויום אדום, לא מבינים בורסה מהי.
  בהצלחה !

כתיבת תגובה


כל הזכויות שמורות לאייל עמית